Utrzymywany jest stały nadzór nad posiadanymi decyzjami oraz nad realizacją obowiązków wynikających zarówno z decyzji jak i regulacji prawnych. Pomocnym narzędziem jest w tym wypadku dokument pt.: „Zestawienie działań wynikających z przepisów ochrony środowiska, posiadanych decyzji oraz ZSZ – sposób i terminy realizacji…”, który stanowi zbiór wymagań dla poszczególnych obiektów wraz z oceną ich spełnienia.
Dzięki temu na bieżąco rejestrowana jest skala oddziaływania i w przypadku jej zwiększenia następuje natychmiastowa reakcja np. poprzez opracowanie wniosku i uzyskanie zmiany pozwolenia.
Prowadząc działalność Spółka uwzględnia zarówno polskie, jak również unijne regulacje prawne. Biuro Rozwoju i konsultanci prowadzą stały monitoring prawa ochrony środowiska, który pozwala na szybkie reagowanie w sytuacji, kiedy zmiany prawa bezpośrednio dotyczą Spółki. Na bieżąco przygotowywany jest rejestr zmian prawnych, na podstawie którego opracowywane są scenariusze postępowania.
Niewątpliwie bardzo ważnym dokumentem w procesie Zarządzania Środowiskowego jest lista aspektów środowiskowych, stanowiąca zestawienie elementów działań organizacji mających wpływ na środowisko naturalne. W Spółce zdefiniowano ponad 100 aspektów, poprzez które obiekty SGT oddziałują na środowisko w różnych obszarach np. emitując gazy lub pyły do powietrza, pobierając wodę, zrzucając ścieki czy wytwarzając odpady.
Gotowy rejestr stanowi bazę do opracowania listy aspektów znaczących - takich, które mają duży wpływ na środowisko i jednocześnie niosą potencjał samodoskonalenia organizacji. Dla wybranych obszarów przygotowano stosowne programy środowiskowe umożliwiające osiągnięcie ustalonych celów.