Eksploatacja SGT prowadzona jest w sposób zapewniający bezpieczny dla ludzi, infrastruktury i środowiska przesył gazu ziemnego, z zapewnieniem niezawodności i ekonomiki procesu.
Eksploatacja obejmuje:
Monitorowanie:
system SCADA
systemy sterowania i automatyki
systemy wykrywania pożaru i detekcji gazu
okresowe obloty części liniowej gazociągu
inspekcje gazociągu tłokami
emisji gazów (CO2, NOx) do atmosfery
utrzymanie obiektu (ochrona).
Nadzór dyspozytorski :
wypełnianie poleceń operatora
koordynacja prac na obiektach
koordynacja działań w czasie awarii
analiza zdarzeń i trendów
Profilaktyka:
przeglądy serwisowe, sprawdzenia
modernizacje
inwestycje
Współpraca z Operatorem SGT:
uzgadnianie planów remontów
uzgadnianie planów inwestycyjnych
uzgadnianie wielkości ograniczeń
audyty
Jakość
System zapewnienia jakości Projektowanie i realizację Systemu Gazociągów Tranzytowych (SGT) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej postanowiono oprzeć na najwyższych, międzynarodowych standardach technicznych i ostrych kryteriach oceny bezpieczeństwa technicznego, zapewniając tym samym odpowiednią żywotność i długoletnią prawidłową pracę Systemu.
Zgodnie z porozumieniem między Rządami Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku przedsięwzięcie inwestycyjne realizowane było w oparciu o obowiązujące w Polsce normy techniczne, a także w szerokim zakresie o normatywy i przepisy techniczne obowiązujące w innych krajach europejskich. Proces inwestycyjny, od prac przygotowawczych do przekazania inwestycji do użytkowania, podlegał polskim uregulowaniom prawnym, a w szczególności przepisom ustawowym: prawa budowlanego, zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska.
System zapewnienia jakościProjektowanie i realizację Systemu Gazociągów Tranzytowych (SGT) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej postanowiono oprzeć na najwyższych, międzynarodowych standardach technicznych i ostrych kryteriach oceny bezpieczeństwa technicznego, zapewniając tym samym odpowiednią żywotność i długoletnią prawidłową pracę Systemu.
Do lat 90-tych XX wieku większość gazu ziemnego trafiającego do Europy Zachodniej była przesyłana gazociągami biegnącymi przez Ukrainę, Słowację i Czechy. Rosnące zapotrzebowanie na gaz w krajach Europy Zachodniej, a także w Polsce, spowodowało konieczność rozważenia budowy nowych gazociągów, które umożliwiłyby zwiększenie ilości oraz elastyczności dostaw gazu.
EuRoPol GAZ s.a. ul. Topiel 12 00-342 Warszawa tel.: (+48) 22 586 7000, faks: (+48) 22 586 7070 e-mail: info@europolgaz.com.pl
NIP 113-00-68-959 REGON 010407343 BDO 00000 2075 KRS 00000 60709 Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy KRS Kapitał zakładowy 80 000 000 PLN opłacony w całości